Romania s-a distrat cu Georgia in ultimul meci inainte de EURO 2016

Publicat: 03 iun. 2016
1

Echipa nationala a Romaniei a castigat categoric partida amicala cu Georgia, scor 5-1, in ultimul test inaintea debutului la Campionatul European din Franta.

Tricolorii” au controlat partida de la inceput pana la final, beneficiind si de marile greseli din defensiva adversa.

Inca din primele trei minute, Romania conducea deja cu 2-0, dupa ce Adi Popa a profitat de o mare gaura in apararea adversa, iar Amisulashvili si-a bagat mingea in propria poarta.

Dominarea baietilor nostri a continuat si ocaziile au inceput sa devina din ce in ce mai mari. Stancu a sutat in transversala in minutul 18, iar Adi Popa l-a copiat trei minute mai tarziu, cu o executie in bara laterala.

Desprinderea a venit insa abia dupa pauza, cand Nicusor Stanciu a inscris fara emotii din centrul careului.

Baietii nostri s-au relaxt in defensiva, iar gruzinii au punctat si ei in minutul 68, prin Mchedlidze, dupa o gafa la marcaj a lui Cosmin Moti.

Ne-am revenit rapid insa si am mai marcat de doua ori pana la final, in minutul 81 prin Torje, din pasa lui Chipciu, si in minutul 87 prin Keseru, cu un sut deviat.

Tricolorii vor pleca saptamana viitoare in Franta cu un moral bun dupa acest succes categoric, in fata unui adversar modest.

Romania va debuta la EURO 2016 vineri, 10 iunie, de la ora 22:00, impotriva Frantei. Tara noastra face parte din Grupa A, alaturi si de Albania si Elvetia.