Eveniment-Social

Politehnica Iasi obtine locul secund la Moldova Fan Cup 2016!

Publicat: 31 aug. 2016
In perioada 28-30 august, la Chisinau s-a desfasurat prima editie a turneului de caritate Moldova Fan Cup. Acesta a intrunit 10 echipe, cate cinci formatii in doua grupe, alcatuite din suporterii echipelor din Moldova, Slovacia, Spania, Ucraina, Croatia, Belarus, Politehnica Iasi fiind singura echipa romaneasca invitata.
Iesenii au inceput turneul nemaipomenit in grupa A, invingand cu 4-1 formatia FK Dukla Banska Bystrica din Slovacia, dupa un 2-0 la pauza. In cel de-al doilea meci acestia au intrat relaxati, fapt ce le-a adus o prima infrangere impotriva baietilor de la Ultra Boys, fani ai echipei Zimbru Chisinau, scor 0-1. Dupa o victorie si o infrangere, a urmat o remiza alba pentru ieseni care au incheiat frateste cu baietii de la Oastea Fiara, suporteri ai zimbristilor, ca in ultima partida a grupei B sa primeasca o lectie de la mult mai experimentatii fani ai nationalei Ucrainei, scor 1-3.
La finalul meciurilor din grupe, Politehnica Iasi s-a clasat pe a patra pozitie cu 4 puncte, reusind astfel sa prinda ultimul loc ce a dus in faza sferturilor, grupa fiind castigata de Oastea Fiara cu 10 puncte, urmata de Ultra Boys cu 9 puncte si Ucraina cu 6. In grupa B, o a treia echipa formata din suporteri ai celor de la Zimbru Chisinau, Bad Boys, a castigat grupa cu 10 puncte, urmata de Moldova cu 9 puncte, Los Galactic (Real Madrid) cu 6 puncte, Belarus cu 4 puncte si Chernomorets Odessa cu 0 puncte. Desi meciul din sferturi se anunta extrem de greu pentru Politehnica, acesta urmand sa fie disputat impotriva ocupantei pozitiei intai din grupa B, iesenii s-au ambitionat reusind sa inscrie in ultimele minute ale meciului golul victoriei spre surprinderea tuturor.
Revenire de exceptie
In semifinale, alb-albastrii au intalnit Ucraina, echipa deja cunoscuta din faza grupelor. Dupa un 0-0 la pauza cu multiple ocazii la poarta ieseana, repriza secunda a fost total schimbata, iesenii trecand la atac si irosind ocazii clare de gol. Intr-un final, meciul a ajuns la loviturile de departajare, Politehnica impunandu-se cu 5-4 dupa o ratare in tranversala a ucrainienilor.
Finala avea sa se dispute impotriva echipei Los Galacticos de la Real Madrid, formatie care incepuse turneul cu a doua sansa de castigare a campionatului, dupa nationala Moldovei. A fost 1-1 dupa minutele regulamentare de joc, asadar marea finala a ajuns la penalty-uri, unde spaniolii aveau sa se impuna cu 4-3. Politehnica Iasi obtine un onorabil loc 2 la Moldova Fan Cup 2016, primind de asemenea si trofeul pentru „Portarul Turneului”.