Sport

Iasul gazduieste astazi si maine un spectacol de gala la gimnastica ritmica

Publicat: 19 sept. 2014
1

Sambata si duminica, începând cu ora 9.00, Sala Polivalenta din Iasi va gazdui editia a X-a a Memorialului de gimnastica ritmica Gineta Stoenescu. Concursul la nivel international din stravechea capitala a Moldovei face parte din calendarul competitional al Federatiei Române de Gimnastica Ritmica si este organizat de Clubul Sportiv Scolar “Anghel Saligny” Iasi, în parteneriat cu Primaria Municipiului Iasi, Fundatia Sportului Iesean, DJST Iasi si ISJ Iasi. Printre participantele la competitia ieseana de nivel international se vor afla cluburile de profil din România, Republica Moldova si Ucraina, cu mentiunea ca cele din Bulgaria, Serbia si Croatia au anuntat în ultimul moment ca nu mai pot ajunge la Iasi, din cauza “grevelor” spontane de la TAROM.

Ieri, la conferinta de presa oficiala a turneului, au adresat cuvinte de salut si apreciere pentru organizatorii turneului Lenus Bodea si Cristina Chirila (din partea Primariei Municipiului Iasi), Alexandru Cisman (director executiv la DJST Iasi), antrenoarele Angela Vasilenko (de la CSS Odessa, din Ucraina) si Claudia Halmache (de la CS Ritmic Trend Gym Constanta), în prezidiul manifestarii fiind invitata si micuta chinezoaica Len Margo (5 ani, gimnasta la CSS Odessa).  

Gazdele turneului au participat la conferinta de presa si au mentionat câteva dintre problemele cu care se confrunta CSS Anghel Saligny Iasi în acest moment. Alaturi de antrenorii Constantin Radu si Catalina Radu, tata si fiica, au mai participat la conferinta de presa de la Sala Polivalenta sportivele clubului iesean, Andreea Verdes, Stefana Popa si Laura Anitei, toate fiind componente ale loturilor nationale ale României la junioare.

Citeste si: Concurs international de gimnastica ritmica la Iasi

Va fi un concurs greu, dar speram ca noi, iesencele, vom câstiga cât mai multe medalii„, a spus Andreea Verdes, participanta anul acesta la importante concursuri la nivel mondial si european, dar si national.
Daca Nadia Comaneci s-a nascut la Onesti si a dus faima gimnasticii artistice românesti în toata lumea, sa ne dorim ca sportivele de la CSS  Anghel Saligny Iasi, tot din zona Moldovei, sa duca faima gimnasticii ritmice românesti în toata lumea, iar acest minunat sport sa devina un nou brand al Iasului„, a mentionat Dan Teodorescu, purtatorul de cuvant al CS Anghel Saligny.

Federatia Romana de Gimnastica Ritmica este reprezentata la editia a X-a a Memorialului Gineta Stoenescu de Marilena Jipa (arbitru international si fost director tehnic în cadrul FRGR), Liliana Baescu (din Ploiesti) si Ileana Iacob (din Baia Mare), membre în Biroul Federal.

Ieri, pe durata a 8 ore, Sala Polivalenta ieseana a gazduit antrenamentele oficiale si acomodarea cu arena de concurs a participantelor. Intrarea spectatorilor în Sala Polivalenta ieseana, pe durata turneului, este libera!

Dupa acest turneu de nivel international de la Sala Polivalenta ieseana, sportivele de la CSS Anghel Saligny Iasi, sub coordonarea antrenorilor Constantin Radu, Catalina Radu si Oana Cozma, vor participa la Campionatele Nationale de Junioare si Senioare de la Chiajna (în perioada 2-5 octombrie) si la Cupa României si Campionatul National de Ansambluri de la Bucuresti, din zilele de 21 si 22 noiembrie 2014.

Programul de sâmbata si duminica al turneului international de gimnastica ritmica “Memorialul Gineta Stoenescu”, din Sala Polivalenta din Iasi, se prezinta astfel:

Sâmbata (20 septembrie 2014):
– Ora 9.00-10.15: Concurs la categoria a IV-a (pentru sportivele nascute în 2005, la coarda, cerc, panglica).
– Ora 10.15-10.30: Pauza.
– Ora 10.30-11.45: Concurs la categoria a IV-a (2004, la coarda, cerc, panglica).
– Ora 11.45-12.00: Pauza.
– Ora 12.00-13.00: Concurs la categoria Mica Gimnasta (2006-2009).
– Ora 13.00-15.00: Pauza de prânz.
– Ora 15.00-16.00: Concurs la categoria a III-a (2002-2003, la coarda, cerc, minge).
– Ora 16.00-16.15: Pauza.
– Ora 16.15-17.30: Concurs la categoria a II-a (1999-2001, la coarda, cerc, minge).
– Ora 17.30-17.45: Pauza.
– Ora 17.45-19.00: Concurs la categoria senioare (la cerc si minge).

Duminica (21 septembrie 2014):
– Ora 9.00-10.30: Concurs la categoria a III-a (2002-2003, la maciuci si panglica).
– Ora 10.30-10.45: Pauza.
– Ora 10.45-11.45: Concurs la categoria senioare (la maciuci si panglica).
– Ora 11.45-12.00: Pauza.
– Ora 12.00-12.40: Concurs de categoria a II-a (1999-2001, la maciuci si panglica).
– Ora 12.40-12.50: Pauza.
– Ora 12.50-13.20:  Concurs pe ansambluri.
– Ora 13.20-13.30: Pauza.
– Ora 13.30-14.00: Gala laureatilor.
– Ora 14.00: Festivitatea de premiere si închiderea competitiei.




Adauga un comentariu