Actualitate

Gala Premiilor de Excelenta la Palatul Copiilor. VEZI LISTA COMPLETA A LAUREATILOR

Publicat: 03 dec. 2015
1

Palatul Copiilor Iasi organizeaza astazi, 4 decembrie 2015, cea de-a V-a editie a Galei Premiilor de Excelenta. Decernarea premiilor se va desfasura la un important hotel din Piata Unirii, de la ora 13:00. Categoriile dupa care s-a realizat jurizarea au fost: Premiul pentru rezultatele înregistrate în cadrul concursurilor din Calendarul Ministerului Educatiei si Cercetarii Stiintifice (MECS), la nivel individual si pe echipe, anume formatii sau ansambluri; Premiul pentru debut; Premiul pentru întreaga activitate, Premiul pentru elevul anului.

Citeste si: Evenimente deosebite la Palatul Copiilor din Iasi

„Ca o noutate, începând din acest an se va decerna premiul pentru «Profesorul anului – Magister summa cum laudae». De asemenea, vor fi recompensate si proiectele educative de succes, internationale, nationale si judetene. În aceasta Gala de Excelenta vor fi premiati peste 50 de elevi si cadre didactice de la Palatul Copiilor Iasi si de la filialele din judet ale acestuia. De asemenea, sâmbata, 5 decembrie, se va desfasura si proiectul educational intitulat «Spre viitor, spre excelenta», la care vor participa directorii centrelor de creatie din Republica Moldova si Ucraina, cât si membri ai Directiei de Învatamânt din Chisinau. Acestia vor asista la orele cercurilor din Palatul Copiilor, proiectul dorindu-se a fi un schimb de experienta în domeniul educatiei non-formale”, a transmis Ana Hegyi, purtatorul de cuvant al institutiei.

Citeste si: Festival regional de muzica derulat la Palatul Copiilor

I.2. Premiul pentru debut
1. Danu Ștefania Iulia Pictură/Pictură pe sticlă Dana Ungureanu IASI
2. Țăranu Alexia Mara Pictură – Tg. Frumos Leonte Leontin TG. FRUMOS
3. Raicu Bianca Alexandra Tapiserie Mădălina Toma IASI
4. Irina Zaiţ Cetăţenie democratică Tatiana Tudori IASI
5. Lupuleasa Raluca Cultură şi civilizaţie spaniolă Magda Banu IASI
6. Allan Mattei Thundipalambil Teatru de păpuşi marionete Ana Hegyi Purice IASI
7. Anemona Sandu Ecologie și protecția mediului- Țibănești Mimi Lefter IASI
8. Lucian Constantin Ioja Informatică Georgeta Moraru IASI
9. Farcaş Alexandru Eduard Orientare turistică Ecaterina Creţu IASI
10. Vlad Tiezzi Aeromodele
Doru Matei IASI
11. Laura Ungureanu Pictură
Maria Popa HÎRlĂU
12. Lavinia Feresatrăoariu Fizică aplicată Rodica Apolozan IASI 2 elevi
13.
Ivona Vartic
14. Carmen Petrachi Instrumente muzicale – Vioara Paul Serban IASI
I.1. Premiul pentru rezultate înregistrate în cadrul concursurilor din calendarul MECȘ (CAEN)
1. Găină Andrei Artă populară -Hîrlău-Belceşti Bogdan  Bârzu HÎRLAU
2. Buzincu Alexandra Atelierul fanteziei
Georgeta Costin IASI
3. Bejan Mădălina Elena Tapiserie – Țibănești Mihaela Irinel Papuc IASI
4. Anton Ana Maria Tapiserie
Mădălina Toma IASI
5. Marian Bianca Maria Tapiserie Mădălina Toma IASI
6. Axinia Ruxandra Maria Tapiserie-Ţesătorie Irina Maria Axinia PASCANI
7. Giulia Sîrbu Muzică uşoară vocal-instrumentală Gabriela Nechita IASI
8. Alexandru Daniel Buzincu Prelucrări mase plastice Gabriela Andrei IASI
9. Irina Mădălina Bejan Robotică Remus Pantelimonescu IASI
10. Delia Vărăticeanu Legumicultură
Cristina Pohoață IASI
11. Tudor Sebastian Olariu Geologie Marioara Gîrlescu IASI
12. Claudia Năstruţ Gimnastică aerobică Bogdan Andrei Bantă IASI
13. Denis Gabriel Stoica Muzică uşoară vocal-instrumentală Costel Lupei PASCANI
14. Eusebiu Toma Muzica vocal instrumentala
Gisela Petrila TG. FRUMOS
15. Teodora Elena Grosu Tapiserie Mădălina Toma IASI
16. Emanuel Baiceanu Canto popular Claudia Martrinică IASI
17. Alexandru Cristian Tcaci Chimie experimentala Maria Vatamanu PASCANI
ECHIPE / FORMATII / ANSAMBLURI
18 „Dinamic Dans”
Dansuri populare Dumitru Şchiopu IASI
19 Radu Mihai Costache, Matei Chiriac, Bogdan Isache Informatică Georgeta Moraru IASI
20 Miruna Timofte, Alexandru Mereuță, Tudor Olariu, Teodor Pintilie, David Popescu (echipaj „GEODA”) Geologie Marioara Gîrlescu IASI
21 Trupa ,,Năzdrăvanii” (Bianca Rață, Raluca Ciutea, Ioana Doban, Iustin Pruteanu, Lavinia Rîndașu, Iustina Dumitriu) Teatru de papusi/marionete Gianina Chelaru TG. FRUMOS
22 Ansamblul ,,Izvoraşul” –
V-VIII Dansuri populare Mihai Cernăuţ IASI
I.3. Premiul pentru întreaga activitate
 
1. Dragoș Fotea Teatru de păpuşi marionete Ana Hegyi Purice IASI
2. Andra Ecaterina Păsărin Muzică uşoară vocal-instrumentală Gabriela Nechita IASI
3. Dionisie Andrei Bulhac Machete/Construcții mașini Gheorghe Crîșmăriuc TG. FRUMOS
4. Andrei Popescu Machete – intarsii Gheorghe Colbu IASI
I.4. Premiul pentru elevul/eleva anului
1 Josanu Rareș Robotică Remus Pantelimonescu IASI
Profesorul anului
Magister Summa cum Laudae – Ediţia a I, 2015
1 Ana Hegyi Purice Teatru de păpuşi marionete IASI
2 Mimi Lefter Ecologie și protecția mediului- Țibănești IASI
3 Bogdan Andrei Bantă Gimnastică aerobică IASI
4 Daniela Irina Maria Ungureanu Pictură/Pictură pe sticlă IASI
5 Remus Pantelimonescu Robotică IASI
6 Maria Vatamanu Chimie experimentală PASCANI
7 Paul Şerban Instrumente muzicale – vioara IASI
PROIECTE DE SUCCES 
1. Festivalul Internaţional de Folclor pentru Copii Şi Tineret „Cătălina” Constantin Șerban
2. Concursul Internaţional de Arte Vizuale “Structură şi Culoare”
Mădălina Toma
3. Concursul Internaţional de educaţie ecologică ″IA ŞI green bag, creează şi responsabilizează pentru eco-ul naturii!″ Gabriela Andrei
4. Concursul Internaţional de creaţii literare, plastice, interpretare de rol şi educaşie ecologică “Valorile copilăriei” Maria Vatamanu
NATIONALE (CAEN)
5. Concurs National „Învățăm să inventăm” Gheorghe Colbu
6. Concurs National „Gestionarea riscurilor naturale şi antropice”
Marioara Gârlescu
7. Concurs National „Cupa Petru Rareș” Mircea Stratulat
8. Marian Străchinaru
JUDETENE (CAEJ)
9 Concurs judeţean tehnic de mecanică aplicată
Cupa mecanicului” Daniel Chiriță
10 Concurs național de chimie aplicată și educație ecologică „Micul magician” Maria Vatamanu



Comentarii
Adauga un comentariu