Dinamo se taraie spre finala Cupei

Publicat: 29 mart. 2012
1

Dinamo a gasit din nou drumul spre victorie. Dupa o perioada grea, in care a pierdut acasa cu Sportul si FC Vaslui, cainii rosii au reusit sa invinga in inferioritate numerica pe Gaz Metan Medias, scor 1-0, in mansa tur a Cupei Romaniei la fotbal.

Cu exceptia unei ocazii a lui Marius Niculae in minutul 9, meciul din Stefan cel Mare nu a oferit nimic spectaculos aproape o repriza intreaga.
Totul s-a schimbat din minutul 39, cand Vitinho a scapat excelent pe contraatac in pozitie centrala, a fost ajuns din spate de Cosmin Moti si faultat. Dinamovistul a primit direct cartonasul rosu pentru fault in pozitie de ultim aparator si a lasat Dinamo in inferioritate pentru mai bine de o repriza. Imediat au prins aripi mediesenii, dupa ce mai bine de jumatate de ora n-au facut decat sa se apere. In cele cateva minute ramase pana la pauza, elevii lui Pustai si-au creat trei ocazii de gol, cea mai mare apartinandu-i lui Bawab, care, in minutul 42, a sutat din interiorul careului in transversala.

Desi mediesenii puteau profita imediat de superioritatea numerica si de moralul scazut din randul cainilor, Gazul si-a dat mai greu drumul la jocul de constructie. Pressingul sufocant in preajma careului dinamovist n-a prea dat roade, iar in minutul 68 trupa lui Pustai putea sa fie surprinsa letal. Insa Buchta s-a opus providential la sutul lui Marius Niculae din apropiere, pentru ca un alt sut al atacantului dinamovist sa fie respins din fata portii goale. Jocul s-a echilibrat brusc, mediesenii facand inexplicabil pasul inapoi pentru a le da ocazia cainilor rosii sa-si creeze alte faze de poarta prin Laurentiu Rus sau Scarlatache. Cand mai erau doar trei minute pana la expirarea timpului regulamentar de joc si toata lumea parea multumita cu o remiza alba, Laurentiu Rus a stat perfect la panda si a profitat de o greseala a lui Buchta, trimitand apoi mingea in poarta goala.

In celalalt meci, miercuri, Rapidul a invins, in deplasare pe FC Vaslui cu 1-0. Meciurile retur se vor disputa peste doua saptamani.